Lukács László, a miniszterelnök, aki pervesztés miatt mondott le
Manapság a magyar országgyűlésben és a sajtóban sem finomkodnak egymással a felek. A magyar parlamentarizmus hőskorában sem feltéltétlenül bántak egymással kesztyűs kézzel. Lukács László, a Nemzeti Munkapárt miniszterelnöke alighanem a magyar történelem elfeledettebb alakjai közé tartozna, akinek a nevéhez nem sok minden fűződik. Azonban megtörtént vele az a példátlan eset, hogy korrupcióval vádolták meg, ami miatt pert indított, a pert azonban végül elveszítette.
Kormányfő a Pénzügyminisztériumból
A 20. század magyar politikai élete példátlan választási eredménnyel kezdődött: 1905-ben az ellenzék választásokat nyert, majd hosszas huzavona után, amelyet itt nem részletezünk, 1906-ban végül Wkerle Sándor vezetésével koalíciós kormányt alakíthatott. A belső konflikusok és az el nem ért politikai célok miatt 1910-re a koalíció szétesett. 1910-ben először Khuen-Héderváry Károly, majd 1912-ben Lukács László alakíthatott kormányt a Nemzeti Munkapárt színeiben. A pár lényegében Tisza István irányítása alatt állt, aki szívós munkával igyekezett fenntartani a kiegyezés rendszerét és ehhez fel akarta számolni a parlamenti munkát megnehezítő ellenzéki obstrukciót.
Lukács László 1912-ben azért vehette át a stafétát elődjétől, mert ezt a célt csak szélsőséges eszközökkel tudta elérni. Az új miniszterelnök gyakorlott pénzügyesnek számított: 1895 és 1905 között számtalan kormányban töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget. Lukács László Tisza István egyik legfontosabb hívének számított. Tisza István karhatalommal távolíttatta el az ellenzék legzajosabb tagjait a teremből, így az ellenzékiek úgy érezték, elérkezett az idő a visszavágásra. Ennek egyik módja a Tisza István elleni merénylet volt, a másik egy korrupciós kampány előkészítése.
A politikai botránykeltés már korábban is a rendszer megszokott részének számított, így több korrupciós botrányt robbantottak ki a koalíciós kormány, majd a politikai ellenfeleik ellen. Miután 1912. szeptember 17-én megtörtént az ellenzék képviselőinek eltávolítása az ülésteremből, másnap Désy Zoltán, a Kossuth vezette függetlenségpárti ellenzék egyik képviselője sajtótájékozatót hívott egybe, és panamistának nevezte Lukács Lászlót, aki pénzügyminiszterként lopott pénzből hozta össze a Nemzeti Munkapártot.
Lukács László ajándék pénze
A kijelentést követően októberben elindult a per. A politikai borány természetéhez azonban hozzátartozott, hogy egyik félnek sem az volt a célja, hogy kiderítsék az igazságot. Az ellenzék elsősorban azt a stratégiát követte, hogy az ügy minél többet és minél hosszabb ideig szerepeljen a nyilvánosság előtt. Désy Lászlót az ellenzék egyik képviselője, Vázsonyi Vilmos ügyvéd védte. A per során először a panama szó jelentésén vitatkoztak. A konkrét ügy, amelyet Désy Zoltán felvetett az volt, hogy Lukács László pénzügyminiszterként három gazdasági szerződést kötött a Magyar Bankkal, amely ellentételezésként 4,8 millió koronát fizetett a Nemzeti Munkapárt választási céljaira.
Az elsőfokú bíróságon az ügy veszni lászott Désy számára. Az ítélethirdetéskor bűnösnek mondták ki, egy havi elzárásra és 400 korona perköltség megfizetésére ítélték. Pedig az ügy az ellenzék számára jó támadási felületnek tűnt, hiszen Wekerle Sándor pénzügyminiszter, Désy László pedig pénzügyi államtitkár volt a koalíciós kormányban, ezért valószínű, hogy fülest kaphattak arról, hogy merre keresgéljenek. (Ráadásul a kormánypártban is tudhadtak Lukács László érintettségéről, ifjabb Andrássy Gyulának, a koalíciós kormnáy belügyminiszterének naplója szerint már Lukács László 1912 áprilisában történt kinevezése előtt, márciusban tudtak az ügyről). Az ítélet csalódást keltett és olyan neves politikusok álltak ki Désy mellett, mint ifjabb Andrássy Gyula vagy Apponyi Albert.
A fordulatot a fellebezés hozta el. A királyi tábla tárgyalta az ügyet és végül 1913. június 3-án megsemmisítette az elsőfokú bíróság ítéletét. A perköltséget az államra hárította. Az ellenzék buapesti díszvacsorákon ünnepelte meg a bírósági sikert. A kormánypárti sajtóban elsősorban Lukács László erkölcsi felmentése zajlott, eleinte ugyanis nem számolak a kormány bukásával. Végül is ez a narratíva hozta el a következményt is: a miniszterelnök június 6-án lemondott.
A per győztesei
Pedig a bíróság valójában csak annyit mondott ki, hogy Désy László nem rágalmazta meg a miniszterelnököt. Hogy Lukács László valóban törvénytelenséget követett-e el, arról nem szólt az ítélet. Nem is került sor újabb bírósági perre. A kormány felett aratott győzelem azonban átmenetinek bizonyult: a kormányfői széket a módszeresebb és lényegesen erőteljesebb fellépéssel bíró Tisza István foglalta el. A Nemzeti Munkapárt kormányzása ettől fogva az első világháború válságos időszakáig stabil maradt.
Lukács László a Nemzeti Munkapárt elnöke maradt 1918-ig. A Horthy-kor elején többször is megpróbálkozott pártszervezéssel, de csekély eredménnyel. (Egyik pártja mindössze két egyéni mandáumot tudott szerezni, de a képviselők halála okán azokat is elveszítette a ciklus végéig). Végül Horthy Miklós a felsőház tagjává nevezte ki és ott tevékenykedett 1932-ben bekövetkezett haláláig.
A per megnyerésével megdicsőült Désy Zoltán széleskörű ismertséget szerzett magának. Az első világháború kitörésekor bevonult katonának. Az ötvenhárom éves képviselőről feljegyezték, hogy az ellenség golyózáporában is higgadan cigarettázva sétálgatott. Désynek elméletileg nem kellett volna bevonulnia katonának, mert addigra elmúlt ötven éves. A honvéd bajtársai kérdésére, hogy miért tette ezt, annyit felelt, hogy a parlamentben személyes tapasztalataival akar majdd a munkában résztvenni. Erre azonban nem került sor. 1915 tavaszán a hírlapok arról cikkeztek, hogy megsebesült és orosz fogságba esett. Később azonban kiderült, hogy elesett a csatatéren és a Dnyeszter mentén temették el. A hamvait a háború után hazahozták és a Kerepesi temetőben helyezték végső nyugalomra.
https://korok.webnode.hu/products/a-dualizmus-valsagos-idoszaka/
_https://konc.prevenciokft.hu/korrupcio-miatt-bukott-meg-egy-magyar-miniszterelnok-n-1662830934
https://adt.arcanum.com/hu/view/UjForras_2005/?query=%22d%C3%A9sy+zolt%C3%A1n%22+luk%C3%A1cs&pg=871&layout=s
https://adt.arcanum.com/hu/view/Multunk_2008/?query=%22d%C3%A9sy+zolt%C3%A1n%22+luk%C3%A1cs&pg=11&layout=s
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van